استدلال صحیح را به عنوان تقکر منطقی در جامعه نهادینه کنیم

حجت‌الاسلام حمید علی‌نسب، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان و مدرس حوزه و دانشگاه، پنج‌شنبه، ۲۷ آذرماه در کارگاه آموزشی «سیمای راستین پیامبراعظم(ص)» که در جهاددانشگاهی اردبیل ویژه اعضای آن برگزار شد، گفت: نگاه سطحی به قضیایا نتیجه‌اش شکست است و برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید تصور روشن یا تصدیق به فایده‌مندی امورات داشته باشیم، سپس باید مقدمات را برآورد کنیم و بدانیم چه چیزهایی بستر و زمینه‌ساز این کار می‌تواند باشد؟ چهارمین مرحله تهیه مقدمات است که مقدمات باید فراهم شوند.
وی اظهار کرد: در یک بیان عقلانیت یعنی تبعیت کامل از استدلال صحیح و در نهایت باید استدلال صحیح را به عنوان تقکر منطقی در جامعه نهادینه کنیم.
حجت‌الاسلام علی‌نسب عقلانیت را شامل عقلانیت نظری و عملی دانست و افزود: در عقلانیت نظری تمام ایده‌ها باید با هم منطبق بوده و حرف‌ها با هم سازگاری داشته باشند و به عبارتی انسجام درونی داشته باشد. ولی عقلانیت عملی به ما می گوید اگر شما مصالح عمومی را در نظر بگیرید نباید ظلم کنید چون ظلم بنای جامعه را از هم می پاشد. در دستورات دینی ما هم هست که حتی حکومت با کفر ممکن است دوام داشته باشد اما با ظلم نه؛ این منطق عملی است و عقلانیت عملی.
وی خاطرنشان کرد: پیامبران الهی برای بسط عقل‌گرایی و نهادینه‌کردن عقلانیت مبعوث شده‌اند. در کلام امیرالمومنین علی(ع) آمده است: «سر نبوت این است که خزانه‌های عقل را پراکنده کنند». در ذهن ما استعدادی هست ولی پیامبران آمدند این را بارور کنند.
مدرس حوزه و دانشگاه یادآور شد: اولین پیام پیامبر برای مردم گفتن کلمه «لا اله الا الله» بود که خواسته ایشان بر اساس عقلانیت بود.
وی افزود: قدرت یکی از لوازم عقلانیت، تبلیغ دین و حفظ آن است و لازمه اجرای احکام الهی می باشد و پیامبر اکرم(ص) مرحله به مرحله اهداف خودش را بر اساس قدرت پیش برده است.
حجت‌الاسلام علی‌نسب اظهار کرد: اساس زندگی بر اساس تعهد، صمیمیت و تمایل استوار است و اگر کسی می‌خواهد در جامعه‌ای تأثیرگذار باشد بدون داشته‌های اخلاقی ابدا موفق نخواهد بود و اگر به دلها حکومت نکند موفق نمی‌شود و پیامبر کسی است که ایمان و اعتقاد لازم به این مبانی را در انسان‌ها ایجاد می‌کند.
وی بیان کرد: از ویژگی‌های بارز دیگر پیامبر اسلام خلق عظیم یا همان اخلاق بود که شامل لطف و محبت بی‌نظیر نسبت به همه مردم حتی مخالفان خودشان بود.
مدرس حوزه و دانشگاه، صفا و صمیمیت پیامبر را بی‌مانند و زبانزد خاص و عام عنوان کرد و اظهار کرد: پیامبر در سلام دادن و محبت کردن به کودکان پیش‌دستی می کرد و همیشه یار و مددکار یتیمان بود و در واقع به این شکل بر دلها حکومت می‌کرد.
حجت‌الاسلام علی‌نسب با اشاره به ظرفیت عظیم روحی پیامبر اسلام(ص)، گفت: صبر و استقامت و سازگاری و مدارا با مردم و بداخلاقان از دیگر ویژگی‌های بارز ایشان بود.
وی داشتن اعتقاد راسخ و رحمت للعالمین بودن را از دیگر ویژگی‌های حضرت محمد(ص) عنوان کرد و افزود: وجود خود پیامبر گرامی اسلام در این مورد مانع از نزول عذاب الهی است.

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 122
بازدید دیروز : 266
بازدید هفته : 2509
بازدید ماه : 8438
بازدید کل : 201363