به مناسبت سالروز شهادت آيت الله مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه؛ نشست اساتيد حوزه و دانشگاه

به گزارش پايگاه اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان اردبيل، به مناسبت سالروز شهادت آيت الله مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه ، به همت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان اردبيل، نشست اساتيد حوزه و دانشگاه با حضور نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه محبوب اردبيل،‌حجه الاسلام والمسلمين دكتر سيدحسن عاملي و حجه الاسلام والمسلمين نظري، از اساتيد حوزه و دانشگاه استان آذربايجان شرقي و جمعي از اعضاي هيأت علمي دانشگاه ها و اساتيد حوزه علميه استان روز پنجشنبه، بيست و هفتم آذرماه سال جاري در سالن آمفي تئاتر شهيدان نوعي اقدم دانشگاه علوم پزشكي اردبيل برگزار شد.

اين نشست ساعت ۱۸:۳۰ با تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد توسط قاري محترم قرآن جناب آقاي حاجي زاده آغاز شد. پس از طنين انداز شدن سرود مقدس جمهوري اسلامي در سالن حجه الاسلام والمسلمين معاضدي عالي، رئيس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان جهت عرض خيرمقدم به روي سن آمدند. حجت‌الاسلام والمسلمين معاضدی با بیان اینکه بحث وحدت حوزه و دانشگاه در طول تاریخ فرآیندهایی را طی کرده، به سه مرحله تاریخی اشاره کرد و گفت: دشمنان اسلام در زمان ایجاد دانشگاه در ایران ظن بدبینی بین چگونگی ارتباط بین حوزه و دانشگاه را در دل مردم و مسئولین ایجاد کردند و تبلیغات منفی تا حدی پیش رفت، که علم خارج از دین تلقی می‌شد و حوزه‌های علمیه نیز خارج از علم توصیف می‌شد و این مسئله در زمان طاغوت اوج بیشتری به خود گرفت، و بعد از انقلاب اسلامی، این سوء ظن‌ها تقریبا برداشته شد و کمتر به چشم خورد، ولی رابطه‌ای بین این دو نهاد مقدس وجود نداشت.

وی شهید مفتح و مطهری را از خط شکنان این عرصه معرفی کرد و افزود: این دو بزرگوار برای اولین بار کرسی در دانشگاه گرفتند و به طرح مسایل در دانشگاه‌ها پرداختند و این مسئله یعنی ایجاد ارتباط بین این دو نهاد، که در زمان هشت سال جنگ تحمیلی رنگ و بوی بیشتری به خود گرفت، به طوری که اساتید حوزه و دانشگاه دوشادوش هم در تمام عرصه‌های جنگ با دشمنان ایران اسلامی به مبارزه پرداختند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل دهه هفتاد و هشتاد را زمان تعمیق بین حوزه و دانشگاه دانست و تصریح کرد: اکنون به برکت مجاهدت‌های علمای حوزه و دانشگاه بحث جدایی دین از علم در ذهن مردم و تحصیلکردگان جامعه برداشته شده و همگان به این باور رسیده‌اند که علم با حضور روح دین معنی و ارزش واقعی دارد.

معاضدی با بیان این‌که امروز به برکت انقلاب اسلامی ایران دینداری در بین دانشمندان غرب موج می‌زند، خاطرنشان کرد: نگارش پایان‌نامه‌های مشترک بین اساتید حوزه و دانشگاه که منجر به حل مشکلات مردم و پیشرفت ایران اسلامی می‌شود، یکی از راه‌های عملی رسیدن به اوج وحدت بین حوزه و دانشگاه است.

در ادامه نمايندگان دانشگاه هاي محقق اردبيلي، علوم پزشكي، پيام نور، دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه جامع علمي كاربردي و همچنين نمايندگان حوزه هاي علميه استان به روي سن آمدند و به ايراد سخنراني پرداختند.

آخرين سخنران برنامه،‌حجه الاسلام والمسلمين نظري، از اساتيد برجسته حوزه و دانشگاه بودند كه در مورد راهكارهاي عملي وحدت حوزه و دانشگاه سخنراني نمودند. ايشان توجه به علم ميزبان و تقويت علم ميزبان و تحصيل علم ميهمان چه انساني، چه طبيعي و چه حوزوي را منشأ وحدت معرفي نمودند و افزودند نخبگان بايد زمان را بشناسند و نسبت به عصر رسانه تمهيدات لازم را به كار برند و فرهنگ را پاس بدارند و اگر نخبگان به علم ميزبان كه همان علم كوثري است توجه كنند، ديگر علم تكاثري منشأ اختلاف و بروز بحران نخواهد شد.

اين نشست ساعت ۲۱ با ضيافت شام خاتمه يافت.

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 32
بازدید دیروز : 70
بازدید هفته : 398
بازدید ماه : 4945
بازدید کل : 150408