حجه الاسلام حاج حمید علی‌نسب : فلسفه عدم ایجاد رابطه بین ایران و آمریکا

 فلسفه عدم ایجاد رابطه بین  ایران و آمریکا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل ، حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا علی نسب ؛ معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل :در این رابطه گفتند که :  اصول کلی سیاست جمهوری اسلامی ایران ایستادگی در مقابل استکبار جهانی و در رأس آنها آمریکا و انگلیس می‌باشد. به طوری‌که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید با کفار و دشمنان خدا پیکار کنید و هر کس که با شما سرِ جنگ دارد با ایشان جنگ کنید. مانمی توانیم نسبت به سرنوشت مسلمانان درسراسر دنیا بی تفاوت باشیم زیرارسول اکرم(ص) می‌فرماید. اگر کسی شب را به صبح برساند و اهتمامی به امور مسلمین نداشته باشد مسلمان نیست.

photo_2016-06-28_22-28-15

حضرت علی(ع) نیز می‌فرماید: با ظالم دشمنی کنید و به داد مظلوم برسید.

در بحث رابطه ایران و آمریکا یکی از خواسته‌های آنها این است که در مورد سوریه و فلسطین و سیاست‌های کلی‌مان کوتاه بیاییم. در حالیکه این امر به طور کلی مغایر با اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی کشور می‌باشد.

برای روشن شدن بحث نگاهی به اهداف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران  می اندازیم که عبارتنداز:

  • تلاش در جهت تشکیل امت واحد جهانی
  • حمایت از مستضعفان در مقابل مستکبران
  • تأمین منافع ملی و حفاظت از استقلال و حاکمیت ملی
  • دفاع از سرزمین‌ها و حقوق مسلمانان
  • دعوت به اسلام و …

حاج آقا علی نسب  در ادامه مباحث گفتند : پس می‌بینیم درمحل بحث یک رابطه عادلانه و به‌دور از تبعیض و در موضع برابر (که فرمایش مقام معظم رهبری می‌باشد) صدق نمی کند و چنین رابطه‌ای هیچ‌وقت مورد تأیید مقام عظمای ولایت  نخواهد بود.

سوال :ایا حمایت از سایر مسلمانان بامنا فع ملی سازگار است؟

در بحث منافع ملی هم قبل از هر چیزباید از تعریف این منافع صحبت کرد. منافع ملی یعنی هدف‌های عام و ماندگار که یک ملت برای دست‌یابی به آن تلاش می‌کند مثلاً می‌توان از منافع ملی به موارد، استقلال، امنیت ملی، تمامیت ارضی و حوزه‌ی نفوذی اشاره کرد.

طبق نظر سیاستمداران بزرگ دنیا در حال حاضر می‌توان در دو جبهه متفاوت با دشمن جنگید.

  • جنگ قلعه‌ای که منظور جنگ در مرزهای خود کشور در حال جنگ است.
  • جنگ میدانی که منظور جنگ دو کشور متخاصم در دو حوزه‌های نفوذی خود در سایر کشورها می‌باشد.

یه عنوان مثال آمریکا هیچ وقت به‌طور مستقیم با کوبا وارد جنگ نمی‌شود چوون کوبا هم‌مرز با آمریکاست و احتمال آسیب‌دیدگی آمریکا در این جنگ هست و لذا در سایر موارد به‌طور غیرمستقیم و به‌صورت میدانی با کوبا می‌جنگد. ایران نیز امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران حوزه‌های نفوذی زیادی دارد که دقیقاً به منافع ملی و امنیت ملی ما بستگی دارد و امروز جنگ سوریه به نوعی جنگ ایران با کشورهای متخاصم و دشمن ایران می‌باشد. جنگ شیعه‌باطرف‌های افراطی و کشورهای به ظاهر مسلمان و از خدابی‌خبر هست.

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 122
بازدید دیروز : 266
بازدید هفته : 2509
بازدید ماه : 8438
بازدید کل : 201363