رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اردبیل: این غلط است که ارزش انسان بر اساس ثروت و یا فقر او باشد

جلسه تفسیر موضوعی قرآن کریم

روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۸، مسجد دانشگاه محقق اردبیلی

با بیان حجت الاسلام والمسلمین عبداله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اردبیل

موضوع بحث: ارزش در نظام اسلام چیست؟آیا ثروت اندوزی ارزش است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

هر انسانی خصوصیاتی دارد که یکی از آنها ثروت اندوزی است.

سوالی که مطرح است: چرا فقر و فلاکت بیشتر در کشور های اسلامی دیده می شود و رفاه دنیایی را در کشور های بدون اعتقاد به دین شاهد هستیم؟

آیه قرآن می فرماید: « وَلَوْلَا أَنْ يَكُونَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً لَجَعَلْنَا لِمَنْ يَكْفُرُ بِالرَّحْمَٰنِ لِبُيُوتِهِمْ سُقُفًا مِنْ فِضَّةٍ وَمَعَارِجَ عَلَيْهَا يَظْهَرُونَ » سوره الزخرف؛ آیه ۳۳

خداوند متعال می فرماید: و اگر نه این بود که مردم همه یک نوع و یک امّتند ما (از پستی و بی‌قدری دنیا) برای آنان که کافر به خدا می‌شوند سقف خانه‌هاشان را از نقره خام قرار می‌دادیم و (چندین طبقه که) نردبامهایی (نصب کرده) که بر سقف بالا روند.

روایتی از پیامبر اکرم(ص):

« لَوْ كَانَتِ اَلدُّنْيَا تَعْدِلُ عِنْدَ اَللَّهِ مِثْلَ جَنَاحِ بَعُوضَةٍ مَا أَعْطَى كَافِراً وَ لاَ مُنَافِقاً مِنْهَا شَيْئاً »

اگر دنيا نزد خدا به قدر بال پشه اي ارزش داشت، چيزي از آن را به كافر و منافق نمي داد.

ارزش و جایگاه انسان ها در این عالم، از دید خداوند متعال ثروت و فقر نیست؛ چراکه خداوند متعال خاتم پیامبران را نیز بین فقیرترین انسان ها انتخاب نمود.

نتیجه این است:

هدف در آیات مورد بحث قرآن کریم، شکستن ارزش های دروغ گویی است.

مقیاس و ملاک ارزش انسان را ثروتمندی و فقر قرار دادن، اشتباه است، اگر امکانات مادی به عنوان هدف نباشد، به عنوان وسیله ای برای رسیدن به خداوند متعال است؛ اما ضرورت دارد که از راه حلال کسب شود.

این غلط است که ثروت به انسان ارزش بدهد.

والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 38
بازدید دیروز : 250
بازدید هفته : 2570
بازدید ماه : 8281
بازدید کل : 200714