محفل تدبر در قرآن کریم در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

بل از ظهر امروز به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی و انجمن علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی محفل تدبر در قرآن کریم بمناسبت ایام ماه مبارک رمضان در محل سالن بصیرت این دانشگاه برگزار گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی، این مراسم که باحضور گسترده اساتید، کارکنان و جمعی از دانشجویان برگزار شد؛ با تلاوت آیاتی چند از کلام ا.. مجید در حضور چهره های شاخص قرآنی استان و کشوری آغاز شد.

در ادامه این محفل، ضمن اجرای گروه تواشیح و مدیحه سرایی مشکات، دکتر محمد حسن زاده رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی به بیان خوش آمد گویی پرداخت و گفت: ماه مبارک رمضان، ماه انس با قرآن کریم است چراکه راه حل بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی به میزان بهره گیری از آموزه های قرآنی دارد.

در ادامه این مراسم دکتر امین فتحی عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی و دبیر دفتر هم اندیشی استادان دانشگاه محقق اردبیلی به تبیین و تفسیر آیاتی از قرآن کریم پرداخت و تقویت تقوا، خویشتن داری و خودکنترلی را از مهمترین خواسته های ماه مبارک رمضان عنوان کرد.

دکتر فتحی با بیان اینکه قرآن کتاب فطرت انسانیت است خاطرنشان کرد: قرآن کتاب زندگی و آئین بندگی است و فقط برای کسب حالات معنوی از کتاب شریف نیست.

وی در ادامه نحوۀ نزول قرآن کریم را به مانند نزول باران تشبیه کرد و آن را به عنوان رحمت الهی یادآور شد.

استاد فتحی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم از جمله آیۀی دوم سوره یوسف، اظهار داشت: انتظار خداوند متعال در قرآن از انسان تعقل و تدبر است که تعقل کار قلب انسان باصفا است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد اکبری استاد حوزه از قم نیز با حضور در این مراسم مفهوم تدبر در قرآن را تشریح کرد و گفت: متاسفانه در بین امت اسلامی قرآن مهجور است و نیازمند بهره مندی بیشتر از قرآن هستیم.

ایشان با بیان اینکه تدبر کار قلب انسان است گفت: برای اینکار لازم است قلب انسان سالم و باصفا باشد.

وی در ادامه به اهمیت رجوع بیشتر به قرآن کریم در ماه مبارک رمضان تاکید کرد و افزود: طبق آیات قرآن کریم ما مخلوقی باشرافت تر از قرآن نداریم و این در دعای ماه مبارک رمضان مشهود است.

اکبری در بخش پایانی صحبت های خود گفت: قرآن بهار قلبها است و هرکسی بخواهد به این بهار دست پیدا کند باید قرآن بخواند و در آن تدبر کند.

گفتنی است در بخش پایانی این محفل تدبر در قرآن کریم دکتر حسین محسنی عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی نیز به تحلیل قوم بنی اسرائیل در قرآن پرداخت.

انتهای پیام///

0 دیدگاه در ”محفل تدبر در قرآن کریم در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد“

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 26
بازدید دیروز : 386
بازدید هفته : 1232
بازدید ماه : 6180
بازدید کل : 137233