مراسم معنوی و آئین طشت گذاری در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

با حضور مسئولین، اساتید، کارکنان و دانشجویان، مراسم طشت گذاری مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و ارتباطات دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان اردبیل، با حضور مسئولین، اساتید، کارکنان و دانشجویان، مراسم طشت گذاری مسجد دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.

گفتنی است آئین سنتی «طشت گذاری» یا «طشت گردانی» از جمله مراسمی است که منسوب به شهر اردبیل؛ به طور خاص و مردم آذربایجان، به طور عام است و در این آئین، «طشت» نماد مشک سقای کربلا و آب، نماد رود فرات است که به روی امام حسین(ع) و یارانش بسته شد. مراسم طشت گذاری، مراسمی است سنتی که در عزاداری ایام عاشورا و عمدتاً در شهرستان اردبیل برگزار می‌شود و طشت‌های آب را که رمزی از فرات می‌باشد در مساجد و حسینیه‌ ها می‌ آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین(ع) و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حرّ می‌ باشد که به روایتی آن حضرت، در روز ۲۷ ذیحجه، آب مشک‌ها را در طشت‌ها ریخته و تمام لشکر حرّ و اسبان آنها را سیراب کردند.
هر چند که مراسم طشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین ساله دارد، اما در دو سه دهه اخیر برگزاری این مراسم در سایر شهرهای استان و برخی استان‌ های همجوار همچون آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، آستارا، تالش و… نیز مورد توجه قرار گرفته است.
گفتنی است در فضای داخلی مساجد شهر اردبیل سکوهایی وجود دارد که روی آنها طشت های بزرگ مسی و برنزی گذاشته می شود که این طشت ها نزد عزاداران حسینی از حرمت خاصی برخوردار است.

شایان ذکر است مسجد دانشگاه محقق اردبیلی هم‌زمان با ایام محرم از ۹ تا ۱۶ شهریورماه هر روز از ساعت ۱۲:۳۰ مراسم عزاداری همراه با اقامه نماز ظهر و عصر برگزار می کند.
مراسم دسته‌روی عزاداران حضرت سیدالشهدا(ع) با حضور دانشگاهیان، ۱۷ شهریورماه مصادف با هشتم ماه محرم در بازار اردبیل برگزار خواهد شد.

انتهای خبر//

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 179
بازدید دیروز : 408
بازدید هفته : 2772
بازدید ماه : 11978
بازدید کل : 185966