نشست تخصصی بررسی راهکارهای ارتقاء سرمایۀ اجتماعی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

دبیر دفتر هم اندیشی استادان دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: نظرات اساتید در جهت حل مشکلات و آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است/ شکاف های امروز جامعه، شکاف پنهانی هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و ارتباطات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی، ظهر امروز نشست تخصصی بررسی راهکارهای ارتقاء سرمایۀ اجتماعی به همت دفتر هم اندیشی استادان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار گردید.

دکتر امین فتحی دبیر دفتر هم اندیشی استادان دانشگاه محقق اردبیلی در ابتدای این نشست ضمن تشریح وظائف این دفتر در دانشگاه، به استفاده از نظرات کارشناسی اساتید دانشگاه در حل مشکلات جامعه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه نظرات اساتید در حل مشکلات جامعه تاثیرگذار است، افزود: امروزه شکاف های پنهانی زیادی در جامعه شکل گرفته است که از تضعیف اعتماد اجتماعی و تقلیل سرمایه اجتماعی نشات گرفته است؛ لذا در جهت مرتفع ساختن آنها اساتید وظیفه خطیری دارند.

وی سپس دیوانسالاری معیوب، قوانین غیر مترقی و غیر متناسب با نیازهای روز، تفسیرهای بد و سلیقه ای از قوانین موجود و عدم عمل به مرقانون و بی انگیزگی برخی از مدیران را از عوامل سلب اعتماد اجتماعی به دستگاههای خدمتگزار عنوان کرد.

دکتر محمد حسن زاده رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این نشست به مسئله ارزیابی شاخصهای سرمایۀ اجتماعی کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهد روند نزولی این شاخص در استان هستیم.

وی در ادامه به تشریح راهکارهایی در خصوص حل مشکلات اجتماعی بویژه فساد اداری پرداخت و گفت: وجود رسانه های مستقل، آزاد و غیر وابسته به دستگاهها و جریانات، به تقلیل فساد اداری و افزایش کارایی و خدمات دستگاهها کمک می کند.

دکتر حسن زاده ضمن بیان عدم وجود انگیزه کافی برای خدمت بیشتر و بهتر در مدیران و عدم گزینش مدیران بر اساس معیارهای صحیح مدیریتی، افزود: رسانه های مستقل، مسئولین و مدیران را از برنامه ها و عملکردش مورد بازخواست قرار داده و مسئولین موظف به پاسخگویی می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: دومین راهکار حل آسیب فساد اداری در جامعه، کنترل دایرۀ اختیار و مصلحت اندیشی مدیران است؛ چراکه هرچقدر این امر وسعت پیدا می کند، آمار فساد افزایش می یابد.

ایشان تاکید کرد: سومین و مهمترین عامل که موجب نارضایتی عمومی می شود، عدم شفافیت است.

گفتنی است اساتید حاضر در این نشست که از گروه های مختلف جامعه شناسی و مدیریت حضور داشتند نقطه نظرات خود را مطرح نموده و به ایجاد بستر رقابت در بخش های مختلف تاکید کردند.

انتهای پیام///

***

***

***

0 دیدگاه در ”نشست تخصصی بررسی راهکارهای ارتقاء سرمایۀ اجتماعی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد“

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 124
بازدید دیروز : 170
بازدید هفته : 1684
بازدید ماه : 5598
بازدید کل : 131569