کجا می روید؟!

اگر یک سال(دوازده ماه) را مسیر کمال در نظر بگیریم هر ماه ارزش و جایگاه خود را دارد اما در میان ماه ها سه ماه مبارک رجب ،شعبان و رمضان فضیلت ویژه ای دارند.
کسی که لحظه ها و روزهای عمرش را فرصتی برای رسیدن به مقصد می داند و هر “ماه” را مرحله ای از رشد، اگر ۶ ماه اول سال قمری را هم بدون توجه و همراه با غفلت سپری کرده باشد در این سه ماه شریف بی اعتنا نخواهد بود و حرمت ویژه آنها را نگه خواهد داشت
ماه رجب ماه حرکت است
ماه رجب ماه حرکت است یعنی:
متمایز کردن رفتار و کردار و حتی افکار خویش نسبت به سایر ماه ها.
ماه طریقت است یعنی:
گام نهادن در وادی فضیلت ها و نافله ها. در خبر است حرکت کشتی نوح در روز اول ماه رجب بوده است. یعنی ای انسان بی خبر از بلا و مشغول به دنیا و ای غافل از طوفان سهمگین و ظلمانی جهالت ها حرکت کن و خود را به کشتی طریقت برسان تا به ساحل نجات اندیشه کنی.
رجب ماه خیزش است یعنی:
جوان مردباش و برخیز و اراده کن و قدم بردار تا به “مبعث” برسی. ماه رجب مختص به امت اسلام است.
لازمه حرکت:
اول: وجود نظم در امور و رعایت تقوای الهی و ترک مکروهات و ادای مستحبات است. (مستحب از حب است یعنی انجام آنچه که محبوب فطرت است)
دوم: مراقبه است یعنی هر لحظه به یاد خدا بودن. اگر انسان به فکر خود و نفس خود باشد و خدا را فراموش نماید به راه های دیگر خواهد رفت و این لازمه طبیعت آدمی و خاستگاه غرایز بشری است. با یاد خداست که انسان از حیطه ی نفسانیت خارج شده و به آرامش فطری می رسد. فرموده اند برای مراقبه زمزمه (مناجات شاکین) صحیفه سجادیه مفید است.
سوم: مشارطه است یعنی شرایط خود را به خدا عرضه کردن و صادقانه وضعیت فعلی خویش را بیان داشتن مثل کسی که در دنیا جز او کسی را ندارد. بیان حال هر قدر صادقانه باشد مشارطه قرین توفیق بوده و جوابش را خواهد شنید که نشانه آن نیز انقلاب درونی و حال گریه وزاری است.
گفته اند دل شب و وقت سحر، آنگاه که همه در خواب نازند گاه مشارطه است و انجام محاسبه یعنی حساب اعمال خود را به خدا عرضه کنیم. همه خوبی ها و بدی ها را. حضرت امام صادق (ع) فرموده اند: آنگاه بر بستر خواب رفتی نگاه کن که در اندرون چه ریختی و در آن روز چه کسب کردی و بیاد داشته باش که معاد در پیش داری و تو نیز خواهی رفت و نیز فرموده اند: در آخر نیز خویشتن را سرزنش نماید تا از خدا طلب رفع عیوب و نقص هایش را بنماید اگر دید عملی خوب است شکر خدا را کند و طلب افزایش آن و اگر بد است طلب غفران نماید.
چهارم: محاسبه است. کسی که اهل محاسبه نیست چگونه می تواند مراقبه داشته باشد؟ آنکس که حساب اعمال خود را نداشته باشد چطور از رذیلت ها هجرت خواهد کرد؟! شخصی که عملکردش را نقد ننماید، چگونه در مسیر رشد قرار خواهد گرفت؟ لذا فرموده اند: از ما نیست کسی که هر روز به حساب نفس خود نرسد.
رجب ماه علی (ع) است
رجب ماه علی است. ماه تولد امام اهل طریقت و ماه پیمودن طریقت او “طریقت علوی”. اگر گفته شد رجب ماه خداست یعنی شناخت مقصد از این ماه شروع می شود ببین راه کجاست؟ و تولد علی(ع) در کعبه است و ولایت او کارساز ببین راهنما کیست؟ علی(ع) را بشناس و با او باش تا به محمد (ص) برسی یا محمد و یا علی…یاعلی و یا محمد…
شعبان ماه رسول خداست
شعبان ماه رسول خدا (ص)است. ماه نیکی ها و فضیلت ها ماه آراسته شدن به سنت های نبوی(ص). وقت پیوستن به شاخه های طوبی، طوبی؟ شجره خوبی ها شجره ای که ریشه در جنت الهی دارد. شجره وصل به اسماء الهی در رجب خود را بشناس و پیدا کن تا شایسته ی عمل به سنت نبی(ص) گردی.
در ماه شریف شعبان به پرداخت “صدقه “،”استغفار زیاد” و یاد رهروان راه”صلوات بر محمد و آل محمد(ص)”، “صبر”،”احسانات” و “سایر خوبی ها” و “عمل به دانسته ها” سفارش شده است. تا از فیوضات این ماه بهره مند شد و به مقام شعبان رسید. قسمتی از رحمتها و الطاف الهی و شعبه هایی از آن در این ماه بر بنده می رسد.
ماه جهاد عملی و جهاد نظری
ماه شعبان ماه جهاد عملی “میلاد ابا عبدالله الحسین(ع)” شهید روز عاشورا است جهاد عملی لازمه جامعه اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر (فریضه زمین مانده) نمونه ای از جهاد عملی است. با توجه به ضعف بنیان های فکری در صدر اسلام، انقلاب فکری پیامبر اکرم(ص) را “انقلاب عاشورا” احیا کرد.
و ماه میلاد علمدار کربلا حضرت ابوالفضائل است “جان فشانی ” “وفا”،”دینداری کامل ” “حمایت از امام و مقام امامت ” “پرهیز از مرگ جاهلی ” درسهایی است از علمدار فضیلتها باید فرا گرفت.
و ماه جهاد نظری “میلاد امام ساجدان” است و تقویت بنیان های فکری صحیح جامعه.
ماه انتظار
ماه شعبان ماه انتظار است. انتظار موعود انبیاء، امید ملت ها، ماه نیمه شعبان روز میلاد هادی امت ها و مبارک شب آن روز شب قدر است و به دنبال هادی بودن و به او نزدیک شدن و با او همراه شدن تا رسیدن به مقصد ماه میلاد بقیه الله (عج) است.
او مدارحُسن است
آن سفر کرده دیار غربت آن که کعبه آمال است و قبله ی دلها. خدا خواهان باید او را بجویند و برگرد خانه او فرود آیند. چرا که او “باب الله” است.
شیفتگان خدا به او روی آورند و او را بیابند که او “وجه الله” است. او راه بهشت است و بوی او بوی خداست. تشنگان معرفت بر چشمه سار زلال اویند. آب او تشنگی ندارد و سینه او گنجینه علوم الهی است علم او پایانی ندارد اسرار خدائی به دست توانای او به نهایت می رسد او “بقیه الله” و “سرالله” است
او عصاره نیکی ها و خلاصه خوبی هاست او “مدار حسن” است
سنگینی را از گوشها برداریم و به ندای او گوش فرادهیم. او مهدی (عج) است. همه را به سوی خدا فرا می خواند او “داعی الله” است چشم ها را باز کنیم و دیدار او را سرمه سود خود کنیم که او ما را می بیند از چاه طبیعت خود بیرون آئیم تا غیبت او را به عینیت حضور ببینیم که او همواره “حاضر و ناظر” است.
رجب…شعبان…رمضان
رجب پیش نیاز شعبان است و شعبان بالاتر از رجب. رجب ماه توشه است و شعبان مسیر راه و ماه رمضان مقصد راه طریقت. دو ماه اول بالاتر از شریعت ماه مبارک است. بدین معنی که باید مراقب این دو ماه بود وگرنه بهره لازم را از ماه مبارک نخواهیم داشت. در روایت است کسی که روزه ی پنجشنبه اول ماه شعبان را بگیرد ملائکه دعا می کنند تا دعای او را استجابت کنند…
اینجا مقصد است…
ماه مبارک رمضان ماه خدا و خوان گسترده الهی است و مردم دعوت شدگان به این میهمانی اند. اگر فرموده اند: “ماه امت” است چون در این ماه رحمت و مغفرت الهی به قدری فراگیر است که همه می توانند بهره ای داشته باشند.
هان ای مردم !اینجا مقصد است کجا می روید ؟! ماه پاکی است به چه منتظرید؟!
اینک خداست که فرا می خواند به کجا می نگرید ؟! در اینجا شبی است که از هزار ماه بهتر است شب قدر است.
قدر؟ برگشت به پاکی ها و حضور درمحضر خدا یعنی: ای صاحب شان و جبروت و ای مالک ملک و ملکوت و ای خالق آسمانها و زمین و ای پروردگار شب ها و روزها یک سال منتظرم. الان شب قدر است به تو برمی گردم تو هم خیر و نیکی ها و پایان خوبی را مقدر گردان و دستم را بگیر که تو دستگیر افتادگانی.
آری اینجا شب قدر است و راه صد ساله را در این شب می شود پیمود.

امین فتحی – مدرس حوزه و عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی

اوقات شرعی

آمار بازدید

بازدید امروز : 181
بازدید دیروز : 408
بازدید هفته : 2774
بازدید ماه : 11980
بازدید کل : 185968